top of page

 KONKRET 

ART Patro, Hradec Králové

Jaroslav Jebavý
MULTIVERSUM

2/3 – 3/5/2023

pozvanka_DL.png

Zdá se, že nás obklopuje ultimátní mnohovesmír,zahrnující všechny matematicky možné vesmíry.
Nekonečně mnoho vesmírů má mnoho jmen:prošívaný vesmír, inflační vesmír, cyklický mnohovesmír, kvantový, holografický… Jednotlivé vesmíry existují vedle sebe a přece nepředstavitelně daleko. Každý z mnoha navzájem se ovlivňujících světů má svoje unikátní fyzikální zákony i základní konstanty. Podle teorie strun je multiversum trojrozměrnou membránou. Jaroslav Jebavý se vesmírem vesmírů zabýval v sérii tzv. dimenzí v letech 2015 až 2017. V rozměrných kruhových soustavách se dokážeme v mysli ztratita odlepit od země. Jako v kokpitu kosmické lodi frčíme světelnou rychlostí do hlubin nedozírna, před námi se otevírají nekonečné rotující propasti prostorů.
Inspirací byly nejen vědecké teorie, ale také platíčka samolepek. Z perforované struktury, která po vylepení barevných bodů zbyla, autor sestavoval nejprve koláže. 

 

Malíř a kapitán říční plavby Jaroslav Jebavý (1952) vyrostl v Hradci Králové, žije v Pardubicích. Je autorem kreseb, obrazů, koláží a objektů a členem Klubu konkretistů. Dominantním motivem jeho práce je kruh. Jeho obrazy se chovají spíše jako membrány, vodní hladiny, displaye, vyzařují chvějivou energii barev a času. Velké barevné plochy ostrých hran nabízejí divákovi zážitek vstupu do čisté energie obrazu nebo kosmu. Zatím poslední jsou struktury se subverzivními čtverečky.

bottom of page