Galerie AMB 

Galerie AMB v Hradci Králové

EUFONIE

31/05 – 27/06/2022

Jana Babincová
Monika Žáková

Jana Babincová

* 1977 ve Vyškově

V letech 2002–2006 studovala na Fakultě výtvarné-ho umění VUT Brno, v ateliéru malby Petra Kvíčaly, diplomovala pod vedením Jiřího Valocha s tématem Nevýtvarné principy geometrické abstrakce. Absolvovala také Pedagogickou fakultu UP v Olomouci v oboru výtvarná vý-chova a německý jazyk, a řadu zahraničních stáží ve Španělsku, Němec-ku a Nizozemí. Vyučuje na Angloamerické univerzitě v Praze. 

Monika Žáková

* 1987 v Praze

V letech 2006–2012 absolvovala Akademii výtvar-ných umění v Praze ve škole malby Jiřího Sopka. Studovala také v ateliéru hostujícího profesora Jana Merty, získala stáž ve studiu Ralfa Kerbacha na HFBK Dresden, a v olomoucké galerii Telegraph. Působí jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole na Žižkově náměstí v Praze.

AMB_pozvanka.jpeg

Galerie AMB v Hradci Králové

7×2

28/06 – 02/09/2022

Stanislav Diviš
Aldin Popaja

Stanislav Diviš

* 1953 Kutná Hora

V osmdesátých letech studoval na pražské Akademii výtvarných umění, kterou díky svým nápadným aktivitám – mikulášským besídkám a Konfrontacím, nemohl dokončit. Známe ho nejen jako klíčovou desetinu úspěšné umělecké skupiny Tvrdohlaví, ale také jako zakladatele a hlas bandu Krásné nové stroje. Vyučoval na pražské Akademii výtvarných umění a na Uměleckoprůmyslové škole. Divišovým výrazným zaměřením je vědecký realismus, ať už jde o návody, instruktáže nebo o genetické tabulky. Z osobního průzkumu věcí vezdejších vycházejí cykly Dva světy, Květy z ráje, Partitury, Zbytky, Nechtěné doteky  a hlavně Spartakiády. V Hradci Králové měl v roce 2011 svou samostatnou výstavu v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Aldin Popaja

* 1971 Jajce, Jugoslávie

Považuje se za českého malíře bosenského původu. Jeho  témata jsou bosenská, ale většinu výtvarného vzdělání  a přemýšlení o umění získal v Čechách. Studoval Akademii výtvarných umění v Sarajevu. Od roku 1995 pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se stal asistentem v ateliéru malby u Pavla Nešlehy a později u Stanislava Diviše. Pedagogické činnosti se věnuje i nadále. Kromě grafické práce, hyperrealistických pláten  a symbolických kamenných spáčů je Aldin Popája také autorem série Balkánci,  namalované stylem věcného realismu, v níž dokázal, že je výborným pozorovatelem a vypravěčem. V Hradci Králové vystavoval v rámci výstavy Hyperrealismus  v Galerii moderního umění (2002) a po té své slavné Mejdany v divadelní Galerii  U Klicperů (2004). 

pozvaka.jpg