© 2019 by Petr Scháněl  www.schanel.cz

 OSTATNÍ 

Klub konkretistů byl založen na pražské Kampě 9. května 1967 a brzy se stal otevřenou platformou pro geometrické a neokonstruktivní umění v Čechách i na Slovensku. Už od počátku měl klub mezinárodní ambice. Klub konkretistů byl inspirován či existoval paralelně s francouzskou skupinou GRAV, německým ZERO, nizozemským Nul či italským hnutím Arte programmata. V Čechách se neokonstruktivní umění projevilo poprvé v 60. letech XX. století skrze umělce skupiny Křižovatka, okolo výstav Nové citlivosti a právě v Klubu konkretistů. Jedna z nejdůležitějších výstav se konala v roce 1969 právě v Galerii umění v Karlových Varech. Dnešní, o 50 let pozdější výstava, připomíná kontinuitu uskupení, které i přes nepřízeň osudu a přirozenou erozi vydrželo víc jak půl století na umělecké scéně. Jedenáct autorů z výstavní kolekce se účastnilo představení Klubu konkretistů již před padesáti lety, na výstavě ale také uvidíte sedmnáct autorů pokračujících v jejich práci. Všechny spojuje myšlenka postavit racionalitu, metodičnost, řád a zájem o vědu proti chaosu světa.

 

Na výstavě se schází dílo několika umělců, kteří v Karlových Varech vystavovali už v roce 1969: Eduard Ovčáček, Jiří Hilmar, Radoslav Kratina, Dalibor a Ivan Chatrní, Jiří Bielecki, Zdeněk Kučera a Jiří Valoch, ze Slovenska Eduard Antal, Štefan Belohradský a Jarmila Čihánková. Generačně s nimi souzní Miloš Urbásek a Lubomír Přibyl. Důležitou skutečností je ovšem fakt, že Klub konkretistů i po více jak padesáti letech žije, rozrůstá se o autory, jejichž umělecká a filozofická pozice konvenuje konkrétním postojům klubu. Zastoupeni jsou umělci silné generace, jež zažila neformální neokonstruktivistické společenství v 70. a 80. letech – Jaroslav Jebavý, Aleš Svoboda, Viktor Hulík, Oleg Fintora, Marián Drugda, Zbyněk Janáček, Vladimír Havlík, Štěpán Málek, Ladislav Daněk. Vystavují tu také autoři, kteří si cestu ke geometrickému umění a k nesentimentálnímu pohledu na materiál hledali po roce 1989 - Vladana Hajnová, Ladislav Jezbera, Kubo Novák, Robert Urbásek, Katarína Balúnová. Ze Švýcarska, z jedné z pravlastí konkretismu, hostuje na výstavách KK3 Jan Dudešek.

Platforma klubu je mnohem širší – na výstavě se objevuje pouze výběr autorů a děl. Pokud bychom chtěli představit všechny tvůrce, kteří byli členy či sympatizovali a vystavovali s Klubem konkretistů od roku 1967 do dneška, šlo by téměř o 200 autorů. 

Čím se liší Klub konkretistů od ostatních hnutí? Přátelstvím. Po násilném rozpuštění klubu v roce 1971, v době, kdy většina autorů nemohla vystavovat, se společenství udrželo díky vzájemným setkáním a výměnami děl mezi členy a adepty klubu.

K výstavě vychází katalog.

O 50 let později
text: Martina Vítková

GU.jpg
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now